Diabétesz/Diabétesz-terápia/Orális Antidiabetikum/

Orális antidiabetikumok


A szájon át bevehető antidiabetikumok a vércukorszint normalizálását szolgálják. A cukorbetegek szükségletei gyógyszer tekintetében egyéniek, az adagolás és a terápia az „ő gyógyszerei“. Ez a betegség típusától és intenzitásától függ, az életkortól, a súlytól, a meglévő szövődményektől illetve a kísérőbetegségektől.
 
 
Az antidiabetikumok különböző csoportjai:
 
Biguanidok: Ebben a csoportban lévő anyagok közül most csak a Metformin hatóanyag engedélyezett, amelynek különböző hatásmódjai vannak: Csökkenti például az inzulinellenállást, azzal hogy növeli a glükóz felvételét a testsejtekben. Ezenkívül a Metformin csökkenti a glükózképződést a májban, és a szénhidrát felszívódását a bélből. Továbbá pozitív hatással van a zsíranyagcserére.
 
Szulfonamidok: Ezek serkentik a testünk inzulin termelését, így képződik a vércukorszint csökkentő hatásuk . Ez csak olyan hosszú ideig lehetséges, amíg a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei nincsenek megsemmisítve illetve megrongálva. Ezért ezeket különösen csak a 2-es típusú cukorbetegek alkalmazzák, akiknek szervezete igényli az inzulintermelés támogatását. 
 
Vércukor-felszívódást késleltető szerek: Késleltetik a glükóz felvételét a bélből a vérbe, úgy, hogy az inzulin hatásosabban tudja feldolgozni a glükózt. Ha ezeket a gyógyszereket étkezéskor alkalmazza, elkerüli a magas vércukorértékeket étkezés után.
 
Inzulinérzékenyítő: Ez teljesen más hatásmechanizmus alapján működik, mint a többi antidiabetikum. A perifériás izom- és zsírszövetben fokozza a glükóz felszívódását a szövetekbe – anélkül, hogy még több inzulinra lenne szükség! Így az organizmus ismét érzékenyebb lesz az inzulinra, az inzulinrezisztencia csökken. Így kompenzálódik a kettes típusú cukorbetegeknél a fennálló hibás funkció.

www.wellion.hu/hu/diabetesz/diabetesz_terapia/oralis_antidiabetikum/