Mind az 1-es és 2-es típusú cukorbetegek számára ugyan azt az étrendet ajánlják. A cukorbetegség tényleges kezelésében a megfelelő étkezés egy oszlopos tényező. A táplálkozási terápia hosszútávon javíthatja az életminőséget, és az egészségügyi állapotot.
Az esetek többségében, az 1-es típusú cukorbetegek karcsúak, míg a 2-es típusúak többsége túlsúlyos, ezért különösen az utóbb említetteknek kell odafigyelni az alacsony kalóriatartalmú, a csökkentett zsírtartalmú táplálkozásra, kombinálva ezeket a rendszeres testmozgással.
Az inzulinos cukorbetegek figyelmét a kenyéregységekre kell irányítani, ezzel beállíthatják a szénhidrátmennyiséget az inzulindózisnál. Egy rendszeres napi szénhidrátadag elosztást javaslunk és ezt a megfelelő inzulinterápiához is igazítjuk.
A diabéteszes emberekre ugyanúgy érvényes, mint mindenki másra az, hogy figyelniük kell a változatos és kiegyensúlyozott étrendre. A cél az, hogy élvezettel válasszuk ki az étel mennyiségét és összetételét, a jóllét növeléséért és a vércukorbeállítás optimalizálásáért.
A táplálékpiramis egy segítség, megmutatja, hogy milyen mennyiségben és milyen arányban kell elfogyasztani az egyes élelmiszercsoportokat.
Az optimális táplálékelosztás a gyakorlatban a legújabb európai, diabéteszes táplálkozás iránti iránymutatásokon alapszik: