A vércukor ellenőrzését két különböző módon végzik, a használt mérőeszköztől függően.
Reflektorrendszer:
A fotometriai mérés egy enzimes és színkövetkezetes célreakción alapul a tesztcsíkok reagens felületén. A reakció során a színek képzésének intenzitását méri az eszköz reflexiós fotometrikus méréssel és kiszámolja a korrelatív glükózkoncentrációt.
Érzékelő rendszer:
A fő különbség a szín alapú tesztsávok és a szenzoros mérőeszköz között, hogy a vércukorreakciót kapcsolatba hozza egy biokémiai reakcióval, amelyből egy mérhető elektromos jel keletkezik. Ez a jel a vércukor koncentrációjától függ, melyet a műszer pontos vércukorértékké számol és jelez ki.
A régebbi stílusú mérőeszközöknél egy új csomag tesztcsík használatánál szükséges egy kódolást elvégezni, egy chip segítségével vagy billentyűkombináció megadásával, ami pontos eredményt biztosít. Túlnyomórészt manapság a vércukormérő-készülékek a kódolást már automatikusan elvégzik.
A vércukor mérési terület a modern rendszereknél 1,11 mmol/l és 33,3 mmol/l között fekszik.
A vércukormérő eszközök vérrel, illetve vérplazmával is kalibrálhatóak (Részletek a műszerének használati utasításában találhatók). A mérőeszközpiacon található műszerek többségének az alapja a plazmakalibrálás.
FIGYELEM: a plazmakalibrálású eszközök 10-15%-kal nagyobb értéket mutatnak! Ne használjon különböző gyártók által készített eszközöket, mert az általuk mutatott értékek eltérhetnek egymástól.